ده فایده سازمان تجارت جهانی(WORD TRADE ORGANIZATION

 

 

 

جهان پیچیده است و ما سعی کرده ایم که در اینجا، فقط طبیعت پیچیده وپویای تجارت را منعکس نمائیم. به طور اختصار بر برخی مزایای سیستم تجاری WTO تاکید کرده ایم ولی ادعا نمی کنیم که همه چیز در اینجا کامل وبی عیب است زیرا درغیر اینصورت مذاکرات بیشتری درجهت اصلاح سیستم صورت نمی گرفت. همچنین ادعا نمیکنیم که همه تمام اجزاء WTO  را قبول دارند که این خود شاید دلیلی برای ماندگاری سیستم باشد. دراینجا کشورها گردهم چمع می شوند تا اختلافات تجاری خود را حل و فصل کنند.

 

دلایل قانع کننده بسیاری برای برپائی و ماندگاری سیستم موجود است که دراینجا ده مورد آن ذکر و بحث میشود:

 

1این سیستم به حفظ و ارتقاء صلح کمک میکند

 

2- مناقشات و اختلافات به طریقه ای سودمند مشکل گشائی میشوند

 

3- رعایت قوانین، زندگی را برای همه آسانتر می سازد

 

4- تجارت آزادتر، هزینه های زندگی را کم میکند

 

5- حق انتخاب کالاها بیشتر شده و کیفیتها بالاتر می رود

 

6- تجارت، درآمدها را افزایش می دهد

 

7- تجارت، رشد اقتصادی را افزایش می دهد

 

8- قوانین و ضوابط پایه ای، زندگی را آسانتر می کنند

 

9- دولت ها در برابر اعمال نفوذهای شخصی و گروهی محافظت می شوند

 

10- این سیستم دولتهای شایسته و خوب را ارج می دهد و تشویق میکند

 

 

1- این سیستم به حفظ صلح جهانی کمک می کند

 

شاید این ادعایی بزرگ بنظر رسد و نمی توان فقط بر آن تکیه کرد، اما این سیستم به برقراری صلح جهانی یاری میرساند و اگر دلیل آنرا بدانیم تصویر واضحتری از کاری که

 

سیستمWTO واقعا انجام می دهد خواهیم داشت  .

 

صلح تقریبا نتیجه دو اصل اساسی تجارت است : – جریان یافتن تجارت به صورت روان- فراهم آوردن بستری عادلانه و سازنده برای حل و فصل اختلاف تجاری کشورها

 

تاریخ پر از جنگهایی است که براثر مناقشات تجاری ایجاد شده اند یکی از مشخصترین مثالها، جنگ دهه 1930است که کشورها به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی، از واردات خارجی جلوگیری کردند وتلاقی سیاستهای گوناگونی که کشورهای مختلف در این مورد اتخاذ می کردند رکود اقتصادی اوایل دهۀ 1930 را وخیم تر کرد و سرانجام منجر به آغاز جنگ جهانی دوم شد.

 

بلافاصله پس از جنگ، دو رویداد مهم به جلوگیری از تکرار تنش کمک کرد : در اروپا، همکاری بین المللی در GATTمورد ذغال سنگ ، آهن و فولاد گسترش یافت و موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت موسوم به (General Agreement on Tarrifs and Trade) در سطح جهان ایجاد شد.

 

هردو این دو رویداد به قدری موفقیت آمیز بودند که امروزه به صورت قابل توجهی گسترش یافته اند ، اولی به اتحادیه اروپا تبدیل شده است و دومی به سازمان تجارت جهانی(WTO).